Nem salat med bagte gulerødder

Her får du opskriften på en af mine favoritter når det gælder simple, lækre og sprøde salater! Den står denne skønne salat med bagte gulerødder, feta og saltmandler.

Jeg bager gulerødderne i ovnen, så de stadig har lidt bid og får en dejlig sødme frem. Jeg fordeler dem på en bund af rucolasalat og topper med fetaost, hjemmelavede saltmandler og en simpel honning-sennep dressing.

Er du på udkig efter andre opskrifter på salater, hvad enten det er som tilbehør til hovedretten, til frokost eller til madpakken, så hop ind og se alle mine salatopskrifter <<

Salat med bagte gulerødder og feta

Jeg bruger ofte gulerodssalaten som tilbehør til kød og kartofler, men den kan også sagtens nydes lige som den er. Hvis du vil gøre den mere mættende, kan du fx tilføje stegt kylling eller falafler, og dermed gøre det til en måltidssalat.

Salat med bagte gulerødder og feta

Salat med bagte gulerødder og feta

Vær den første til at bedømme!
Antal: 4 personer

(Tilberedningstider kan ændre sig ved justering)

Forb. tid 10 minutter
Tilb. tid 30 minutter
Samlet tid 40 minutter

Det skal du bruge

  • 1 kg gulerødder
  • 3 spsk. olivenolie
  • 2 spsk. honning
  • 1 lille håndfuld friske krydderurter (fx rosmarin og timian)
  • 75 g rucola
  • 50 g saltmandler (se link øverst)
  • 70 g feta
  • frisk citronsaft
  • salt og peber

Honning-sennep dressing

  • 3 spsk. olivenolie
  • 2 spsk. hvidvinseddike (eller æblecidereddike)
  • 2 tsk. honning
  • 1 tsk. sennep
  • ½ citron (saften herfra)
  • salt og peber

Sådan gør du

  • Skræl gulerødderne og skær dem i grove skiver.
  • Fordel på en bageplade med bagepapir og dryp med olivenolie og honning. Drys med finthakkede krydderurter, salt og peber.
  • Bland det hele godt sammen og bag i ovnen ved 200 grader varmluft i ca. 30 minutter. Lad dem køle af.
  • Når gulerødderne er afkølet, kom dem da på et fad sammen med rucola. Top med feta og mandler.

Honning-sennep dressing

  • Kom olivenolie, hvidvinseddike, honning, sennep og citronsaft i en lille skål og pisk det godt sammen med en gaffel. Du kan også ryste dressingen sammen i et lille glas/beholder med låg.
  • Smag til med salt og peber og tilsæt evt. mere honning eller citronsaft hvis du synes, at den er for sur eller for sød.
  • Overhæld salaten med dressingen.
Kunne du lide opskriften?
Vær den første til at bedømme!

(Ris og ros er altid velkommen!)

Pin Del Udskriv
Vis mig din mad på IG!Tag mig endelig på Instagram med @emmaolsen.dk, hvis du laver mine opskrifter! Vil elske at dele dine billeder med mine følgere
Salat med bagte gulerødder og feta
Del med nogen du holder af
Emma Olsen
Emma Olsen

Mit navn er Emma, og jeg står bag madbloggen emmaolsen.dk. Jeg elsker at eksperimentere i køkkenet, skabe nye, spændende retter og udfolde min kreativitet gennem video og fotografi. Gå på opdagelse i mit madunivers, og lad dig inspirere til dit næste måltid!

Indlæg: 439
Abonner
Giv besked om
Opskriftsvurdering




Email-notifikationer om svar til din kommentar er slået til som standard. Klik på -symbolet for at slå det fra.

0 Kommentarer
Ældste
Nyeste
Inline Feedbacks
View all comments