Vil du følge med? 👇
Pirogger med feta, spinat og champignon
Pirogger til madpakken
Pirogger med feta, spinat og champignon passer perfekt til børnenes madpakke, eller til din frokost. De kunne også lækre at have en på en picnictur!
Du kan altid variere fyldet – i denne omgang har brugt champignon, løg, hvidløg, rød peber, spinat, tomat og feta. Det er en god måde, at få sneget en masse grøntsager ind i bagværk på. Derudover krydrer jeg dem med spidskommen og paprika!



Pirogger med feta, spinat og champignon
Pirogger med feta, spinat og champignon passer perfekt til madpakken, til din frokost eller i din picnickurv. Du kan variere fyldet som du vil.
Antal: 12 stk
(Tilberedningstider kan ændre sig ved justering)
Det skal du bruge
Dej
- 4 dl mælk
- 25 g gær
- 2 spsk. sukker
- 1 tsk. salt
- 1½ spsk. olie
- 200 g rugmel
- 400-450 g hvedemel Reklame for med24.dk
Fyld
- 2 rødløg (eller 1 stort rødløg)
- 2 fed hvidløg
- 2 tomater
- 150 g brune champignon
- 100 g frisk spinat
- 1 rød peber (finthakket)
- 150 g feta
- 2 spsk. olie
- 3 tsk. spidskommen Reklame for med24.dk
- 2 tsk. paprika Reklame for med24.dk
- 2 spsk. citronsaft
- 1 æg (sammenpisket til pensling)
- 3 spsk. sesamfrø Reklame for pandasia.dk
- 3 spsk. hørfrø
- salt
- friskkværnet peber
Sådan gør du
Dej
- Start med at lune mælken til den er lillefingersvarm. Rør gæren ud i den lune mælk og lad det stå et par minutter.
- Tilsæt sukker, salt og olie og rør igen.
- Tilsæt rugmel og hvedemel lidt ad gangen og ælt dejen godt sammen. Har du en røremaskine, rør da i 5 minutter ved mellem hastighed og tilsæt mel til dejen slipper siderne men stadig hænger fast i bunden.
- Lad dejen hæve tildækket på et lunt sted i 1 time — dejen skal gerne være hævet til dobbelt størrelse.
Fyld
- Varm olien op i en stor stegepande ved middel-høj varme. Steg finthakket løg, presset hvidløg, finthakket champignon og finthakket rød peber i olien i ca. 5–8 minutter, til løgene er bløde og klare. Tilsæt spidskommen, paprika og salt og peber, og rør godt rundt.
- Skær tomater i små tern og tilføj sammen med citronsaft og spinat, og lad det stege videre i ca. 3–5 minutter, til spinaten er faldet helt sammen og er mørkegrøn. Tag panden fra varmen og vend fetaen i — smuldr den groft over fyldet og rør forsigtigt rundt.
- Del dejen i ca. 12 lige store klumper og rul hver klump til en bolle. Brug en kagerulle eller hænderne til at trykke dem ud til flade, runde cirkler på ca. 15 cm i diameter. Læg en god skefuld fyld på den ene halvdel af cirklen — hold ca. 1–2 cm fri langs kanten. Fold den anden halvdel henover og tryk kanterne godt sammen med en gaffel, så piroggerne er ordentligt lukket.
- Pensl piroggerne med et sammenpisket æg og drys med sesamfrø og hørfrø.
- Læg piroggerne på en bageplade beklædt med bagepapir og bag dem i ovnen ved 200 grader (alm. ovn) i ca. 12 minutter, til de er gyldne og fine.
Emmas tips til opskriften
- Piroggerne holder sig i 2–3 dage i køleskab i en lufttæt beholder.
- Forbered dagen før: Fyldet kan sagtens laves dagen i forvejen og opbevares i køleskab.
- Frysning: Piroggerne kan fryses ned efter bagning. Optø dem ved stuetemperatur og varm dem kortvarigt i ovnen ved 180 grader i ca. 5 minutter, så de bliver sprøde igen.
Vis mig din mad på IG!Tag mig endelig på Instagram med @emmaolsen.dk, hvis du laver mine opskrifter! Vil elske at dele dine billeder med mine følgere





















Bliver nød til at lave dem igen?, de er rigtig gode, også kolde?, da fyldet gør dem fugtige og svampet. Super nemme at have med på bla vores cykel og sejlturer.
Tak for opskriften fra Liselotte.
Hvor er det bare skønt at høre!! Det varmer!
Hav en herlig weekend!
Hej
Er det kardemomme eller spidskommen, der skal bruges?
Mvh
Hej med dig! Det er spidskommen! Jeg kan da godt lige se, at jeg har skrevet to forskellige ting. Det retter jeg med det samme, tak!
Hav en dejlig dag.
De bedste hilsener, Emma
Hej. Skal lave opskriften i dag, men er det virkelig 50 g gær? Det lyder af meget
Hej med dig! Dejlig du skriver!! Jeg har både lavet dem med 50 g og 25 g, og har bare lige glemt at ændre det til 25 g for det går også an. Det retter jeg lige!
Mvh Emma Olsen
De smager simpelthen SÅ GODT! Min datter og jeg sidder bare og siger “uhm uhm uhm” virkelig god opskrift, lækkert lækkert fyld, tak for mad!
Ih hvor er det da dejligt at høre! Tak fordi du skriver.
Hav en skøn dag!
Mums de er super gode, meget bedre end andre pirogger jeg har lavet, men kan de fryses og varmes op igen, når der er spinat i?!?!
Hvor skønt at høre! Så længe du vasker det ordentligt inden brug, skulle det ikke være noget problem 🙂
Bedste Hilsener, Emma