Vil du følge med? 👇
Kold spaghetti salat
Nem pastasalat
Her får du opskriften på kold spaghetti salat, som er en nem og lækker pastasalat, som kan nydes som et måltid i sig selv eller som tilbehør til aftensmaden.
Salaten laves med afkølet spaghetti, men andre former for pasta kan også saftens bruges. Derudover fylder jeg den med rucola salat, tomat, oliven, parmesan, pinjekerner og en simpel olie eddike dressing.

Er du vild med pastaretter? Her finder du flere af mine favoritter.

Spaghetti salat
Kold spaghetti salat er en nem og lækker pastasalat, som kan laves på kun 25 minutter. Den er ideel som tilbehør til aftensmaden eller som måltid i sig selv.
Antal: 4 personer
(Tilberedningstider kan ændre sig ved justering)
Det skal du bruge
Salat
- 400 g spaghetti
- 75 g rucola
- 400 g cherrytomater
- 100 g oliven (uden sten)
- 60 g parmesanost
- 50 g pinjekerner
- 2 håndfulde frisk basilikum
Dressing
- 3 spsk olivenolie
- 2 spsk hvidvinseddike
- 2 spsk balsamicoeddike
- ½ citron
Sådan gør du
- Kog spaghetti i saltet vand efter anvisning på pakken og skyl det under koldt vand. Lad det dryppe af.
- Skær tomater i halve og skær tynde skiver af parmesanosten.
- Find et stort fad og fordel den afkølede spaghetti heri sammen med rucola, tomat, parmesan og oliven.
- Rist pinjekernerne ved middel varme i ca. 2-3 min., til de er let gyldne og dufter nøddeagtigt. Drys dem over salaten.
- Bland olivenolie, hvidvinseddike og balsamicoeddike i en lille skål, og hæld dressingen over salaten lige inden servering. Afslut med at presse saften fra citronen over salaten.
- Top med masser af frisk basilikum.
Emmas tips til opskriften
Forberedelse: Du kan koge og afkøle spaghettien i god tid. Vent med at vende dressingen i salaten til lige inden servering.
Opbevaring: Opbevar rester tildækket i køleskabet. Salaten er bedst samme dag, da rucolaen ellers mister sin sprødhed.
Vis mig din mad på IG!Tag mig endelig på Instagram med @emmaolsen.dk, hvis du laver mine opskrifter! Vil elske at dele dine billeder med mine følgere







































