Vil du følge med? 👇
Pasta med hjemmelavet rød pesto
Hurtig pasta med pesto
Simpel pastaret med hjemmelavet rød pesto, som lynhurtig kan bikses sammen og spises til aftensmad eller frokost. Den perfekte hverdagsret til de travle dage.
Den røde pesto er lavet på ristede hasselnødder, soltørret tomat, hvidløg, parmesan og frisk basilikum. Det hele skal blot blendes sammen, og så har du en lækker og cremet rød pesto. Pestoen kan også bruges i en sandwich eller oven på en salat.
Prøv også: nem pastaret med grøn pesto <<

Hvis du elsker retter med pasta, kan du finde flere her.

Pasta med hjemmelavet rød pesto
Opskrift på pasta med hjemmelavet rød pesto. En simpel hverdagsret, som hurtigt kan bikses sammen. Brug også pestoen i din sandwich eller oven på din salat.
Antal: 4 personer
(Tilberedningstider kan ændre sig ved justering)
Det skal du bruge
- 400 g spaghetti
- 200 g soltørret tomat fra glas i olie (drænet vægt)
- 50 g hasselnødder
- 2 fed hvidløg
- 35 g parmesanost
- 1 håndfuld frisk basilikum
- 1 tsk. groft salt
- friskkværnet peber
Sådan gør du
- Kog spaghetti efter anvisning på pakken. Inden du hælder vandet fra, gemmer du en kop pastavand til senere, til at justere konsistensen.
- Rist hasselnødderne på en tør pande (uden olie) ved middel varme i ca. 3–4 minutter, til de er let gyldne og dufter nøddeagtigt. Hold øje med dem, så de ikke brænder på!
- Kom hasselnødder, soltørret tomat, parmesan, basilikum, hvidløg, salt og peber i en minihakker og blend. Tilsæt evt. et par spsk. koldt vand lidt ad gangen, til du får en cremet konsistens.
- Tag gryden af varmen og hæld pestoen over spaghettien. Bland det hele godt sammen. Tilsæt evt. lidt af det gemte pastavand, hvis du ønsker en mere cremet konsistens.
Emmas tips til opskriften
- Pestoen kan laves op til 2 dage i forvejen og opbevares i et tætsluttende glas i køleskabet
- Færdig pasta med pesto holder sig 2–3 dage i køleskabet i en lufttæt beholder
- Pestoen kan fryses ned i portioner – optø den langsomt i køleskabet
Vis mig din mad på IG!Tag mig endelig på Instagram med @emmaolsen.dk, hvis du laver mine opskrifter! Vil elske at dele dine billeder med mine følgere








































