Vil du følge med? 👇
Tøm-køleskabet-grøntsagspasta




Nem pasta med grøntsagssauce
Tøm-køleskabet-grøntsagspasta! Her får du min opskrift på en lækker og simpel pastaret med en cremet grøntsagssauce. Dette er muligheden for virkelig at få tømt ud i køleskabet, men også muligheden for at “gemme” en masse sunde grøntsager i en lækker pastaret – og dermed er retten også super børnevenlig. For at få den cremede konsistens, bruger jeg kokosmælk og tomatpuré, men her vil en let fløde også kunne bruges. Jeg topper den med friskreven parmesan og persille.
Husk! Brug de grøntsager du har i køleskabet, det gælder om at tømme ud! Græskar, broccoli, peberfrugt med mere, vil også fungere i saucen.
Vild med pastaretter? Her finder du flere af mine favoritter.

Tøm-køleskabet-grøntsagspasta
Her får du opskriften på en nem og cremet pastaret med grøntsagssauce – jeg kalder den tøm-køleskabet-grøntsagspasta, da den er fyldt med grøntsager.
Antal: 4 personer
(Tilberedningstider kan ændre sig ved justering)
Det skal du bruge
- 4 fed hvidløg
- 1 rødløg (stort)
- 3 gulerødder
- 1 squash
- 3 tomater
- ¼ knoldselleri
- ½ blomkål
- 2 spskk olivenolie
- 1 spsk mild paprika (måske mere efter smag)
- 1 spsk timian (måske mere efter smag)
- ½ tsk stødt chili (måske mere efter smag)
- 1 tsk groft salt
- friskkværnet peber
- 2-3 spsk. kokosmælk (den tykke/cremede del i toppen af dåsen)
- 70 g tomatpuré
- 1 grøntsagsbouillonterning
- 20 g frisk parmesan
- 1 håndfuld frisk persille (eller andre krydderurter fx. basilikum)
- 500 g pasta
Sådan gør du
- Tænd ovnen på 200° varmluft. Beklæd en bageplade med bagepapir.
- Skær rødløg, gulerødder, squash og knoldselleri i grove stykker, halver tomaterne, og del blomkålen i buketter. Fordel grøntsagerne og de hele, pillede hvidløgsfed på bagepladen, og dryp med olivenolie. Krydr med salt, peber, paprika, chili og timian. Bag i ovnen i ca. 30 min.. Brug de grøntsager, du har i køleskabet. Græskar, broccoli og peberfrugt kan også bruges.
- Kom de bagte grøntsager i en blender sammen med tomatpuré, din grøntsagsbouillonterning og kokosmælk fra den tykke, cremede del i toppen af dåsen. Blend det hele til en cremet sauce, og smag til med salt, peber og eventuelt flere krydderier. Er saucen for tyk, tilsæt lidt mere kokosmælk.
- Kog pastaen i en stor gryde med letsaltet vand ved høj varme efter anvisningen på pakken, og hæld vandet fra. Hæld grøntsagssaucen i gryden, og bland godt.
- Riv parmesanen fint, og servér pastaen med parmesan og frisk persille.
Vis mig din mad på IG!Tag mig endelig på Instagram med @emmaolsen.dk, hvis du laver mine opskrifter! Vil elske at dele dine billeder med mine følgere








































Lavede dette og fik brugt alle grøntsager i køleskabet, det smagte mega godt☺️ Dog lavede jeg det med ris i stedet for pasta, da jeg ikke er så glad for pasta😂
Hej Nadia! Ej det jo genialt!! Og fin ide med ris, det vil jeg også prøve næste gang!
Vi havde kartoffel i – måske var det det som gjorde konsistensen for moset. Vores øvrige ingredienser var peberfrugt, persillerod, gulerod, bladselleri, rødløg.
Hej Ida, jeg tror godt det kan være kartoflerne der har givet retten en lidt moset konsistens..