Vil du følge med? 👇
Crispy kartoffelsalat
Den lækreste sprøde kartoffelsalat
Der er bare noget helt særligt over en god crispy kartoffelsalat, især når solen skinner, og grillen er tændt. Jeg laver den her salat igen og igen hver sommer, fordi den både er nem, frisk og har den perfekte blanding af sprøde kartofler og cremet dressing. Det er sådan en slags tilbehør, der får folk til at spørge: “Hvad har du puttet i den her?” Og svaret er faktisk ret enkelt: lidt syre, lidt fedme og masser af smag. Den passer perfekt som tilbehør til grillmad, men jeg bruger den også som en vegetarisk salat til frokost fx.



Crispy kartoffelsalat
(Tilberedningstider kan ændre sig ved justering)
Det skal du bruge
- 1000 g kartofler
- 3 spsk. olivenolie
- 2 tsk. flagesalt
- friskkværnet peber
- 100 g finthakkede cornichoner
- ½ rødløg
- 1 bundt radiser
- 1 dl finthakkede krydderurter (dild, persille, purløg mm.)
- 2 dl creme fraiche (18%)
- 4 spsk. bearnaise
- ½ citron (saften herfra)
- salt og peber
Sådan gør du
- Tænd ovnen på 200° almindelig ovn og beklæd en bageplade med bagepapir.
- Kog kartoflerne til de er møre. Hæld vandet fra og dup dem tørre.
- Når kartoflerne er kølet af, brug et glas eller en lille skål til at mase dem flade. Pensel med olivenolie og drys med salt og peber. Bag i ovnen i ca. 40 minutter til de er sprøde. Lad dem køle af.
- Lav nu din dressing klar! Hak purløg, persille og dild fint og kom det i en skål sammen med cremefriache, bearnaise og saften fra en halv citron. Smag til med salt og peber.
- Hak rødløg, radiser og cornichoner fint.
- Bland sprøde kartofler, cornichoner, rødløg og radiser sammen i en står skål. Vend dressingen heri og bland det hele godt sammen.
Sådan laver jeg den perfekte crispy kartoffelsalat
Når jeg laver denne salat, starter jeg altid med kartoflerne. De skal have den helt rigtige sprødhed, ellers falder idéen lidt til jorden… Jeg skrubber dem rene (jeg skræller dem sjældent – især ikke, hvis det er nye kartofler), koger dem og trykker dem derefter flade på en bageplade med bagepapir De får 30-40 minutter ved høj varme – når de er gyldne og har fået skorpe, tager jeg dem ud og lader dem køle helt af.
Imens laver jeg dressingen. Jeg rører creme fraiche sammen med bearnaise og tilsætter citronsaft, krydderurter og lidt salt og peber. Den skal være frisk, men stadig have den der runde smag fra bearnaisen. Så hakker jeg cornichoner, rødløg og radiser – og det hele blandes i dressingen. Når kartoflerne er kølet lidt ned, vender jeg dem forsigtigt i, så de ikke mister sprødheden. Jeg gemmer lidt krydderurter til pynt – det ser bare bedre ud og giver lidt ekstra duft.


FAQ – ofte stillede spørgsmål
Kan crispy kartoffelsalat laves dagen før?
Ja, det kan du godt! Dog er den ikke lige så crispy dagen efter.
Hvor længe kan den holde sig?
Op til to dage i køleskabet i en lukket beholder. Den smager bedst dag ét, men kan sagtens spises dagen efter.
Kan jeg bruge andre typer dressing?
Ja, hvis du ikke er til bearnaise, kan du bruge ren creme fraiche, eller blande med lidt mayonnaise og sennep. Det ændrer smagen, men gør den stadig cremet og lækker.