Forberedelse: De bagte tomater kan sagtens forberedes et par timer i forvejen og varmes let op inden servering. Holdbarhed: Retten kan opbevares i køleskabet i 2-3 dage i en lufttæt beholder. Varm den op ved lav varme og tilsæt lidt pastavand eller mælk, hvis saucen er blevet for tyk. Vin i saucen: Hvidvinen kan erstattes med ekstra pastavand eller en god grøntsagsbouillon, hvis du foretrækker en version uden alkohol.
Tilberedning
Bagte tomater
Halver tomaterne og kom dem i et ildfast fad. Dryp med olivenolie og krydder med salt, peber og chiliflager.
Bag i ovnen ved 200° varmluft i ca. 25-30 min., til tomaterne er bløde og let karamelliserede i kanten.
Pasta
Kog pastaen efter anvisningen på pakken i godt saltet vand. Husk at gemme et par dl af kogevandet inden du hælder pastaen fra – det bruges til saucen.
500 g pasta
Hak rødløg, hvidløg og champignon fint.
1 rødløg, 3 fed hvidløg, 200 g champignon
Varm en stor gryde op med olie og steg champignonerne ved høj varme i ca. 2-3 min., til de er gyldne. Læg dem til side.
1 spsk. olivenolie
Tilføj lidt ekstra olie og steg løg og presset hvidløg i gryden ved middel varme i ca. 4-5 min., til de er bløde og let gyldne. Tilsæt hvidvinen og lad den koge ind ved høj varme i ca. 5 min. – den skal være halveret. Skru ned og rør mascarpone og revet parmesan i. Lad saucen boble forsigtigt i et par minutter uden at koge for heftigt. Smag til med salt, peber og citronsaft. Tilsæt evt. lidt pastavand, hvis du ønsker en tyndere konsistens.
1,5 dl hvidvin, 200 g mascarpone, 50 g frisk parmesanost, ½ citron
Kom pastaen i gryden og rør det hele godt sammen. Tilføj spinaten og lad den falde sammen i varmen i ca. 1-2 min.. Rør til sidst de bagte tomater og champignonerne i. Smag til med salt og peber og server retten med frisk parmesan og basilikum på toppen.